Artykuły

Upadłość konsumencka dla byłych przedsiębiorców – względy słuszności i względy humanitarne

Data publikacji: 2017-05-08

Witam Cię serdecznie,

w poprzednim wpisie pokazałem Ci, że osoby, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą mogą pozbyć się swoich długów dzięki upadłości konsumenckiej. W tym miejscu natomiast postaram się wyjaśnić jak rozumieć względy słuszności i względy humanitarne, które otwierają osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze drzwi ku życiu bez zobowiązań, a których definicji nie znajdziemy w przepisach prawa upadłościowego.

Zacznijmy zatem od względów słuszności. Określenie to odnosi się do otoczenia Dłużnika, nie zaś do niego samego. Oznacza to, że jeżeli wskazujemy na określoną sytuację, w której znajduje się Dłużnik, to zastanawiamy się jakby tę sytuację oceniło społeczeństwo i jak większość osób będąc w takiej sytuacji by się zachowało. Jak w praktyce to wygląda to posłużę się następującym przykładem:

Pani Elżbieta prowadząc osiedlowy sklep spożywczy widząc, że obok jej sklepu powstała Biedronka, zaciągnęła pożyczki na towar, aby jej Klienci mieli większy wybór. Niestety pomimo nowych towarów przychody Pani Elżbiety malały. Pani Elżbieta nie miała na opłaty ZUS, nie miała też na raty. W związku z tym faktem, chcąc się ratować za namową doradców finansowych zaciągała kolejne pożyczki, spłacając nimi poprzednie zobowiązania. Pani Elżbieta w pewnym momencie już nie mogła dostać kolejnej pożyczki, popadała zatem w całkowitą niewypłacalność, lecz wniosku o upadłość jako przedsiębiorca Pani Elżbieta nie złożyła.

Chcąc, aby Pani Elżbieta pozytywnie przeszła proces upadłości konsumenckiej, kierując się względami słuszności musimy zadać sobie pytanie, jakby zachowała się grupa ludzi będących w takiej samej sytuacji jak Pani Elżbieta. Jeżeli odpowiemy sobie, że ta grupa ludzi postąpiłaby tak samo – tzn. chcąc utrzymać swój sklep ratowałaby się pożyczkami, a następnie pożyczki spłacała nowymi zobowiązaniami, mamy szansę na wykazane względów słuszności.

Jeżeli chodzi natomiast o względy humanitarne, to ich ocena już dotyka osoby Dłużnika. Wskazując, że te względy zachodzą musimy przekonać sąd, że skutek w postaci naszego oddłużenia wpłynie na naszą godność jako człowieka. Aby pokazać to na przykładzie, załóżmy, że Pani Elżbieta ma postępowania egzekucyjne oraz nękają ją firmy windykacyjne. Z racji, iż koszty postępowań egzekucyjnych i koszty dodatkowe naliczane przez firmy windykacyjne zwiększają kwotę długu w zastraszającym tempie, Pani Elżbieta nie ma szans na uregulowanie zobowiązań. Co więcej sytuacja ta coraz bardziej wpycha naszą bohaterkę na margines społeczny, godząc w jej godność i poczucie bycia ważnym. Powołując się na względy humanitarne przedstawiamy zatem sądowi, że oddłużenie pozwoli Pani Elżbiecie żyć jak człowiek, pomimo zaniechania złożenia w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy.

Jak widzisz Czytelniku wykazanie względów słuszności i względów humanitarnych wymaga zawsze odniesienia się do Twojej konkretnej sytuacji. Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą i nie złożyłeś wniosku o upadłość jako przedsiębiorca w terminie, to wykazanie względów słuszności bądź względów humanitarnych daje Ci szanse na życie bez długów.

Lista artykułów

Potrzebujesz pomocy?

Zalegasz z płatnościami rat, odwiedza Cię komornik bądź windykator? Odziedziczyłeś długi po rodzinie, lub poręczyłeś komuś kredyt i on przestał spłacać? Możemy Ci pomóc.

Telefon : 609-512-116

kontakt@kancelaria-alfa.com Pn – Pt 09:00-17:00

Formularz kontaktowy