baner.jpg

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA PO 24 MARCA 2020 ROKU – ZWIĘKSZENIE MOŻLIWOŚCI NA REALNE WYJŚCIE Z DŁUGÓW

Zmieniona upadłość konsumencka stwarza konsumentom warunki do rozpoczęcia nowej karty bez długów, a tym samym pozwala ograniczyć wykluczenie społeczne. Osoby niewypłacalne dzięki upadłości konsumenckiej mają możliwość ponownie zaistnieć w obrocie gospodarczym.

 

1.        Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest to instytucja prawna polegająca na oddłużeniu osób fizycznych, których zobowiązania nie pozwalają na ich samodzielną spłatę.

 

2.       Kiedy nie można ogłosić upadłości konsumenckiej?

Według przepisów nie może złożyć wniosku o upadłość konsumencką osoba fizyczna, która jest wypłacalna, a więc, która spokojnie radzi sobie ze spłatami swoich zobowiązań.

Czytaj więcej...

MAMY NOWĄ UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ - to naprawdę skuteczna pomoc dla zadłużonych

Data 24 marca 2020 roku z pewnością jest niezwykle ważna dla milionów Polaków. Otóż w tym właśnie dniu zostały wprowadzone nowe zasady upadłości konsumenckiej, która ma za założenie wydostać ludzi z niemożliwych do spłaty zobowiązań. Nowe rozwiązania mają pomóc bezpiecznie wyjść z zadłużenia, a tym samym odbudować normalne życie gospodarcze i społeczne, które pozbawione będzie wezwań do zapłaty, windykatorów, komorników i niepewności jutra.

Choć zmiana zawiera pewne wady, to i tak należy przyjąć, iż mamy do czynienia z rozwiązaniem radykalnym na korzyść zadłużonych osób.

Najbardziej istotną zmianą jest to, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej wystarczy samo bycie osobą niewypłacalną, a więc osobą, której nie stać na spłatę swoich zobowiązań. Sąd nie będzie już na tym etapie badał przyczyn powstania takiej niewypłacalności, nie będzie pytał dlaczego zaciągaliśmy takie, czy inne zobowiązania. Po prostu – każda osoba niewypłacalna, która złożyła prawidłowy wniosek upadłościowy, otrzyma z sądu ogłoszenie swojej upadłości.

Czytaj więcej...

NOWA UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA NADCHODZI. Czy niesie za sobą same plusy?

Z dniem 24 marca 2020 roku wejdzie w życie nowa regulacja w przedmiocie ogłaszania tzw. upadłości konsumenckiej. Na różnych forach internetowych można spotkać się z twierdzeniem, że nowe przepisy wprowadzają kolejne ułatwienia dla osób, które borykają się z niemożliwymi do spłaty długami. Spotykamy się tam z następującymi opiniami na temat nadchodzących zmian, a konkretnie że:

 - nowa upadłość konsumencka jest już dla każdej osoby, która nie może spłacić swoich długów;

 - dla sądu już nie będzie miało znaczenia czy osoba zadłużona doprowadziła do swojej niewypłacalności w sposób zawiniony, gdyż każdy dostanie z urzędu upragnioną upadłość;

 - przedsiębiorca już nie będzie miał ograniczeń w ogłaszaniu swojej upadłości konsumenckiej i dostanie ją z urzędu.

Czytaj więcej...

RODO-mania

RODOstatnie miesiące były zdominowane przez wchodzące w dniu dzisiejszym nowe przepisy chroniące dane osobowe. W zasadzie można było zauważyć, że inne gałęzie prawa przestały obowiązywać – liczy się tylko ochrona danych osobowych. Jako fan filmu Terminator miałem wrażenie, że w dniu 25 maja 2018 roku nastąpi słynny Dzień Sądu. Nawet na stronie internetowej Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych odliczano czas do wejścia w życie RODO.

Czytaj więcej...

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA A POSTĘPOWANIE KOMORNICZE

4326761005 36b8cac3f3 o

W trakcie naszej praktyki bardzo często pada pytanie: co z postępowaniami egzekucyjnymi prowadzonymi przez komorników wobec osoby na rzecz której Sąd wydał postanowienie o upadłości?

Odpowiedź na to pytanie jest zawsze krótka i zdecydowana, aczkolwiek niejednokrotnie wzbudza zaskoczenie i niedowierzanie wśród naszych klientów.

Z dniem wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu wobec dłużnika upadłości konsumenckiej, wszystkie postępowania egzekucyjne wszczęte przed ogłoszeniem upadłości ulegają zawieszeniu, a następnie po wykonaniu plany spłaty - z racji tego, iż upadłość ma na celu całkowite uwolnienie dłużnika od jego długów - postępowania te są umarzane.

Czytaj więcej...

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA - ŁATWIEJSZY DOSTĘP DLA BYŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

town sign 96612 640

Upadłość konsumencka otwiera ogromne możliwości dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej na dzień złożenia wniosku o upadłość, wychodząc naprzeciw niezwykle istotnym społecznie problemom związanym z nadmiernym zadłużeniem osób fizycznych.

Do dnia 31 grudnia 2015 roku były przedsiębiorca, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej jakim jest pełne oddłużenie, musiał odczekać okres 1 roku od zaprzestania prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na Bloga

 upadłość konsumencka

 


Personalia:*
E-mail:
Nr telefonu:
Treść zagadnienia:
Kontakt

e-booki

 

Znajdź nas na Facebook'u